ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
από το ιστορικό αρχείο του ΙΕΠ

Θεμ. Εμμ. Βρεττός, Αντωνία Αγαλιανού-Βρεττού
Στοιχεία πολιτικής οικονομίας Γ΄ Λυκείου - Δ΄ δέσμης
[1982, 1η Έκδοση]
Σχολικό εγχειρίδιο Πολιτικής Οικονομίας για την Γ΄ Λυκείου που εκθέτει τις ιστορικές και θεωρητικές βάσεις της επιστήμης και ταυτίζει το νεοκλασικό υπόδειγμα με το σύνολο της πολιτικής οικονομίας.

-----------------------------------------------------------------------
Gide Charles, Ε.Ι Τσουδερός (μετάφραση)
Πρώται γνώσεις πολιτικής οικονομίας
[1923]
Εγχειρίδιο Πολιτικής Οικονομίας που απευθύνεται και στο ευρύ κοινό και παρουσιάζει την εξέλιξη των κοινωνιολογικών θεωριών και τις βασικές γνώσεις πολιτικής οικονομίας.

Δ. Καλιτσουνάκης, Νικ. Αλικάκος
Επίτομος πολιτική οικονομία προς χρήσιν των εμπορικών σχολών (κατά το ισχύον αναλ. πρόγραμμα)
[1951, 1η Έκδοση]
Σχολικό εγχειρίδιο Πολιτικής Οικονομίας για τους μαθητές των Εμπορικών Σχολών που παρουσιάζει τις κύριες οικονομικές θεωρίες και τον κύκλο της παραγωγής.

Παναγιώτης Κ. Πολυχρονόπουλος
Επιτομή πολιτικής οικονομίας επί τη βάσει του συγγράμματος Ν. Γουναράκη
[1915]
Μαθητικό βοήθημα Πολιτικής Οικονομίας, βασισμένο στο σύγγραμμα του Ν. Γουναράκη, που εστιάζει στον κύκλο της παραγωγής.

Ιω. Καρακατσάνης
Στοιχεία πολιτικής οικονομίας προς χρήσιν των σπουδαστών των εμπορικών σχολών, των φοιτητών της νομικής, των εμπόρων, των εμποροϋπαλλήλων κ.λ.π.
[1928, 6η Έκδοση]
Σχολικό εγχειρίδιο Πολιτικής Οικονομίας που απευθύνεται στους σπουδαστές των Εμπορικών Σχολών και τους φοιτητές και παρουσιάζει τον κύκλο της παραγωγής.